Artboard 1Artboard 1Checkmarkclose-chubbyCombined ShapeexpandExternal-LinkUntitled-3gridlkab-breadcrumb-startinfoUntitled-1listplay-linkplay-sololkab-printikon-sök-lkabTwitter

LKAB Nät bedriver nätverksamhet inom ett begränsat område inom centrala delar av Kiruna och Malmberget. Bolaget innehar nätkoncession för område med anläggnings-nummer 100Z för Kiruna och 506O för Malmberget. Bolaget ägs till 100 % av LKAB.

LKAB Nät AB har gett Vattenfall i uppdrag att ansvara för drift, underhåll, förnyelse och utökningar inom anläggning 100Z, samt administration och kundtjänst inom anläggning 100Z och anläggning 506O.

Kort historik

När produktionsorterna byggdes upp kring gruvverksamheten för 100 år sen så var det LKAB som elektrifierade dem. Nätet har tidigare varit en del av LKAB:s verksamhet. Vid ändring av lagstiftningen för elproduktion, distribution och försäljning som skedde 1997 fick LKAB koncessionsrätten till nuvarande koncessionsområden i Kiruna respektive i Malmberget.

Karta Malmberget

Karta Kiruna

Anvisad elleverantör är Jukkasjärvi Sockens Belysningsförening

Telefon 0980-101 35
Björkplan 6 D i Kiruna
e-post info@jbf.nu

Angående byte/uppsägning/nytecknande av abonnemang, fakturafrågor och övrigt under kontorstid

Viktoria Eklund på Vattenfall
Telefon +46 10 47 30193
Mobil +46 70 643 89 32
kundtjanstlkabnat@vattenfall.com

Akut felavhjälpning kvällstid

070 - 331 7737

Vattenfall sköter drift, underhåll och fakturering gällande LKAB Näts anläggningar

www.vattenfall.se
LKAB NÄT AB
Växel 0771 - 760 700

Drift och underhållsansvarig Kiruna

Fredrik Freiner
Telefon +46 980 711 07
fredrik.freiner@lkab.com

Drift och underhållsansvarig Malmberget

Jan-Erik Rosenling
Telefon +46 970 764 41
jan-erik.rosenling@lkab.com

Ekonomi

Annika Soutukorva
Telefon +46 980 783 67
annika.soutukorva@lkab.com

VD / CEO LKAB Nät AB

Agneta Engberg
Telefon +46 980 685 92
agneta.engberg@lkab.com

Styrelse LKAB Nät AB

Ordförande Åsa Sundqvist
asa.sundqvist@lkab.com

Johan Häggroth
johan.haggroth@lkab.com

Per Tomas Uusitalo
per.tomas.uusitalo@lkab.com

Solveig Danskog
solveig.danskog@lkab.com