Artboard 1Artboard 1Checkmarkclose-chubbyCombined ShapeexpandExternal-LinkUntitled-3gridlkab-breadcrumb-startinfoUntitled-1listplay-linkplay-sololkab-printikon-sök-lkabTwitterYouTube
91 barn och ungdomar i åldrarna 7 till 19 år samlades under helgen i Malmbergets sporthall för att brottas i Gruvcupen.

Drygt nittio energiknippen i åldrarna sju till nitton år samlades under helgen i Malmbergets sporthall för att brottas i Gruvcupen. Aktiviteten var hög på hallens tre brottarmattor inför matchstart. Glada, nervösa och taggade ungdomar värmde upp, stretchade och diskuterade taktik.

Den geografiska spridningen på deltagarna var stor och klubbar från Sverige, Norge och Finland deltog.  De som rest längst kom från Klippan i Skåne.

Inmarschen skedde genom den nybyggda gruvgången.

Inmarschen skedde genom den nybyggda gruvgången. 

Årets tävling Gruvcupen avgjordes i helgen.

Gruvcupen har arrangerats i över 20 år och sponsras av gruvbolagen i Malmfälten. Denna gång arrangerades även ett träningsläger i samband med tävlingen. En av tränarna var elitsatsande Gällivarebrottaren Henna Johansson.

{ImageGallery} 

Och så här gick det:

Klubbpoäng

Gällivare SK 70
BK Snar 33
Umeå Brottning 23
Kiruna SK 21
Råneå BK 20
Brännans IF 15
Klippans BK 14
Luleå BK 14
Narvik AK 10
Kemin Into 9

Individuellt

Fy 22_24 kg 1 Amelia Sedig Gällivare SK
Fy 22_24 kg 2 Ida Persson Gällivare SK
   
Fy 29 kg 1 Linn Rutberg BK Snar
Fy 29 kg 2 Molly Dahlin Klippans BK
Fy 29 kg 3 Livia Laestadius BK Snar
Fy 29 kg 4 Klara Pettersson BK Snar
   
Fy 32 kg 1 Elin Engebro Gällivare SK
Fy 32 kg 2 Emma Dahlqvist BK Snar
Fy 32 kg 3 Ida Strand Luleå BK
   
Fy 38 kg 1 Olivia Johansson Råneå BK
Fy 38 kg 2 Ebba Hammarlund Luleå BK
Fy 38 kg 3 Stella Vinroth Luleå BK
   
Fy 42 kg 1 Hanna Åström Råneå BK
Fy 42 kg 2 Jennie Nilsson BK Snar
   
Fä 37 kg 1 Joanna Yordanova Brännans IF
Fä 37 kg 2 Ida Hansson Gällivare SK
   
Fä 44 kg 1 Ella Segerlund Gällivare SK
Fä 44 kg 2 Felicia Rumensaari Råneå BK
Fä 44 kg 3 Meja Backteman Gällivare SK
   
Fä 48 kg 1 Nova Bergman BK Snar
Fä 48 kg 2 Elin Widmark Luleå BK
Fä 48 kg 3 Tilde Pettersson Gällivare SK
   
KvU 49 kg 1 Clara Lundbäck Råneå BK
KvU 49 kg 2 Lina Suup Råneå BK
KvU 49 kg 3 Alva Köhler Gällivare SK
   
KvU 56 kg 1 Liv Martinsson Gällivare SK
KvU 56 kg 2 Miciel Wennström Gällivare SK
KvU 56 kg 3 Minna Riddarstråle BK Snar
   
KvU 60 kg 1 Sofia Eriksson-Lif Umeå Brottning
KvU 60 kg 2 Maja Stenudd Gällivare SK
   
KvU 65_70 kg 1 Tilda Tärnklev Umeå Brottning
KvU 65_70 kg 2 Vilma Nenämaa Kiruna SK
   
KvJ 59 kg 1 Frida Otterstedt Umeå Brottning
   
Kv 53 kg 1 Amanda Wikman Gällivare SK
   
K 22_24 kg 1 Simon Blind Kiruna SK
K 22_24 kg 2 Samuel Arktedius Gällivare SK
   
K 29 kg 1 Riku Joutsijärvi Kemin Into
K 29 kg 2 Lukas Nilsson Gällivare SK
K 29 kg 3 Abduvohid Ilhomiv Kiruna SK
K 29 kg 4 Ville Zedig Gällivare SK
   
K 32 kg 1 Noah Normann Narvik AK
K 32 kg 2 Kevin Shrodeus Kiruna SK
   
K 35 kg 1 Fabian Frisk Klippans BK
K 35 kg 2 Eni Ilazari Gällivare SK
K 35 kg 3 Eetu Sarjanoja Kemin Into
K 35 kg 4 Albin Rannestam Gällivare SK
   
K 38 kg 1 Jack Larsson Gällivare SK
K 38 kg 2 Elias Mikko Kiruna SK
   
K 47 kg 1 Rahman Kusentcov Gällivare SK
K 47 kg 2 Wille Dahl BK Snar
   
P 42 kg 1 Niclas Öhlen Brännans IF
P 42 kg 2 Liam Mella Luleå BK
P 42 kg 3 Alexander Olsen Narvik AK
P 42 kg 4 Alex Segerlund Gällivare SK
   
P 47 kg 1 Aksel Wallstedt Gällivare SK
P 47 kg 2 Kasper Törmälä Kemin Into
P 47 kg 3 Rickard Åhlen Brännans IF
P 47 kg 4 Ivan Lundqvist Luleå BK
   
P 59 kg 1 Simon Kuraas Johnsen Narvik AK
P 59 kg 2 Fredi Lazari Gällivare SK
P 59 kg 3 Anton Eriksson Gällivare SK
   
U 50 kg 1 Martin Yordanov Brännans IF
U 50 kg 2 Hugo Larsson Gällivare SK
   
U 58 kg 1 Anton Rosen Klippans BK
U 58 kg 2 Erik Persson Klippans BK
U 58 kg 3 Victor Ruumensaari Råneå BK
U 58 kg 4 Gustav Dahl BK Snar
   
U 69 kg 1 Anton Ritola BK Snar
U 69 kg 2 John Risto BK Snar
U 69 kg 3 Oskar Månsson Umeå Brottning
U 69 kg 4 Alexander Wiklander Brännans IF
   
U 76 kg 1 Gustav Månsson Umeå Brottning
U 76 kg 2 Bejam Mohammed BK Snar
U 76 kg 3 Joakim Berglund Umeå Brottning
   
J 84 kg 1 Mohsen Ehsani Kiruna SK
J 84 kg 2 Julius Tärnklev Umeå Brottning
J 84 kg 3 Ayatolla Mahsudi Kiruna SK